Obecnie trendy w budownictwie jednorodzinnym łączą w sobie funkcjonalność, estetykę i oszczędności. Dużą popularnością cieszą się otwarte przestrzenie, zintegrowane i wygodne. Do tego dochodzą takie trendy jak rozwiązania smart, ekologia i energooszczędność. inwestorzy bardzo często decydują się także na domy zbudowanej z dobrej jakości materiałów, jednak o mniejszej powierzchni użytkowej.
Nowoczesne domy – otwarta przestrzeń i funkcjonalność
W nowoczesnych domach jednym z najczęstszych rozwiązań estetycznych jest pozostawienie otwartej przestrzeni. W ten sposób zwykle cała część dzienna jest połączona. Salon, jadalnia i kuchnia są więc postrzegane jako jedna duża przestrzeń. Niektórzy decydują się na niewielkie podziały stref, na przykład przy pomocy wyspy kuchennej lub szafy dzielącej jadalnię i salon, jednak najczęściej wszystko wygląda bardzo spójnie i harmonijnie. Oczywiście tak duża wspólna przestrzeń i wiele okien może powodować straty energii, zwłaszcza w kontekście ogrzewania i braku drzwi do poszczególnych pomieszczeń. Właśnie dlatego niektórzy decydują się na ściany działowe lub montaż drzwi przesuwnych. Sprawdź projekty domów nowoczesnych.
Rozwiązania energooszczędne
Obecnie popularne są rozwiązania energooszczędne, a więc dbanie o to, aby rachunki były jak najniższe. Szczególne znaczenie mają tutaj nowoczesne technologie takie jak odzysk ciepła z rekuperacji, a także fotowoltaika. W ten sposób inwestorzy dbają o oszczędność prądu i wody, a jednocześnie działają na rzecz ekologii i środowiska naturalnego. Oczywiście warto zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre działania są tylko na pozór ekologiczne, czego przykładem mogą być kolektory słoneczne lub części samochodów elektrycznych, trafiające później na gigantyczne wysypiska śmieci. Do rozwiązań nowoczesnych dochodzą jeszcze rozwiązania smart i Internet Rzeczy. Sprawdź 10 energooszczędnych rozwiązań, które muszą znaleźć się w dobrym projekcie domu.
Inwestorzy idą w stronę smart home
Idea smart home, czyli domu, w którym wszystkim można sterować przy pomocy urządzeń, narodziła się już dawno, jednak dopiero kilka lat temu zaczęła być wprowadzana do nieruchomości w Polsce. Inteligentne sterowanie sprzętem umożliwia oszczędzanie na rachunkach. Chodzi tutaj na przykład o możliwość ustawienia termostatu na maksymalną lub minimalną temperaturę lub też o automatyczne podnoszenie żaluzji w pomieszczeniach, gdzie świeci słońce i nagrzewa nieruchomość w zimie, a zasłanianie żaluzji w zimie, gdy w domu jest gorąco. Dodatkowo inteligentne rozwiązania sprawiają, że nieruchomość staje się bezpieczniejsza, ponieważ czujniki przekazują informację do centrali, a wszystkie niepokojące sprawy można zobaczyć na swoim smartfonie lub tablecie.
Niewielkie domy, łatwe w utrzymaniu
Coraz popularniejszym trendem jest stawianie niewielkich nieruchomości, które bez wysiłku można posprzątać i utrzymać unikając wielkich kosztów. Inwestorzy często decydują się na domy o powierzchni od 80 do 150 metrów kwadratowych. Prosta bryła, zwarta konstrukcja, dach dwuspadowy, brak piwnicy, garaż wbudowany w bryłę i brak eleganckich wykończeń oraz dużych tarasów i balkonów, to elementy, które sprawiają, że budowa domu jest znacznie tańsza. Nowoczesne materiały zwykle zapewniają dodatkowo niższe koszty w trakcie późniejszego użytkowania domu przez mieszkańców.